Momentálně neplánujeme žádná štěňata


Třebaže nás pudlové provázejí životem již téměř dvanáct let a naše chovatelská stanice byla mezinárodně zaregistrována už v roce 1994, odchovali jsme zatím pouze pět vrhů (vrhy "C" a  "F" nebyly odchovany v naší chovatelské stanici, ale její jméno bylo propůjčeno).

Pro někoho může být tento údaj důvodem k pochybnostem o zkušenostech, pro jiného důkazem, že naši psi nejsou zdrojem příjmů, že jsou především našimi společníky, kamarády a členy rodiny.

Chovatelství je náročné – pokud je chovatel zodpovědný,  musí na dobu odchovu odsunout všechno ostatní stranou. Štěňata vyžadují spoustu pozornosti a času –  je třeba s nimi několikrát denně manipulovat, dotýkat se jich, později si s nimi pravidelně hrát, navykat je na kartáčování, od 4 týdnů na holení čumáčků, vystavovat je nejrůznějším situacím (jízda autem, neznámí lidé, jiná zvířata) – to vše proto, aby se po psychické stránce zdárně vyvíjela. Štěňatům nestačí čistý pelíšek, očkování, odčervování a kvalitní krmení – velmi důležitá je jejich raná socializace a citlivá výchova. Je hodně chovatelů, kteří socializaci opomíjejí. Přiznám se, že i náš vrh „A“ odcházel do života po této stránce nepřipraven. Štěňata byla vymazlená, pečlivě odchovaná, ale nesocializovaná. Ve svém strachu, aby nepřišla k úrazu nebo neonemocněla, jsem jim zamezila až do odběru styku s okolím – štěňata neznala jiné lidi, žádné cizí psy, prostě nic kromě nás a panelákové kuchyně. Již nikdy se to nepovedlo napravit, celé „áčko“ je bázlivé, odmítá kontakt s lidmi i psy, je patologicky závislé na svých majitelích. Jednu fenu jsem si ponechala a třebaže dosáhla výstavních titulů a složila 2 zkoušky z výkonu, dodnes je psychicky nevyrovnaná. Její sourozenci jsou na tom podobně.
U dalších vrhů jsem se oprostila od obav – štěňata seznamuji od mala s velkým množstvím podnětů a situací.

Co tedy může budoucí majitel očekávat od štěněte z naší chovatelské stanice? Nelze dát záruku, že štěně se bude naprosto perfektně vyvíjet a stane se interšampionem.. Takovou záruku mu nedá žádný chovatel. Ale může si být jist, že bylo odchováno s maximální péčí, že se nešetřilo na ničem, kvalitním krmením počínaje, přes samozřejmé odčervování a vakcinaci, po spoustu času, pozornosti a lásky.

A co  očekáváme my od majitelů štěňat? Netrváme na žádné výstavní kariéře, majitel nemusí psa nikde prezentovat, pakliže nebude chtít. Jediné, o co bychom ho chtěli požádat je to, aby pokračoval v tom, co jsme tady započali – aby svému psu poskytl trvalý a dobrý domov, svůj čas a lásku.

Chov znamená, že přivedete ta úžasná mlaďata na svět, krmíte je, milujete je, děláte jim mámu, a pak je pošlete pryč, žít s cizími lidmi. Navzdory všem slibům, navzdory smlouvám nikdy nebudete doopravdy vědět, co se s nimi stane. A částí svého srdce na ně nikdy nepřestanete myslet.
                                                                                                                                                      Greg Louganis