Aby dobře vypadali "chodníkoví šampioni" - díl 9.

Knírač - úprava "na doma"

Pes přítel člověka 11/2011


Knírač, zejména malý a střední, kdysi býval hodně rozšířeným plemenem. Nyní už tak běžný není, zvláště jeho střední varietu vídáme na ulicích opravdu výjimečně. Těžko říct, co je příčinou – možná to, že plemeno nesplňuje požadavky lidí, toužících po klasickém „mazlíčkovi“ a také výcvikáři a lidé s vyššími sportovními ambicemi sahají při výběru do jiného „soudku“.
Standardní úprava knírače spočívá v trimování srsti. Jen trimované zvíře může být vystavováno, úprava stříháním je nestandardní  a není povolena.



Majitelé kníračů bez průkazu původu a majitelé bez výstavních ambicí velmi často trimovat psa nechtějí – důvodem bývá vyšší pracnost a s ní spojená vyšší cena za úpravu v salonu. Úprava stříháním je rychlá, pro psa i majitele pohodlná, ale srst  ztratí svou požadovanou hrubou texturu.
Úprava knírače stříháním je ve srovnání se stříháním například pudla velmi jednoduchá. Mnoho kníračů je díky tomu upravováno doma svými majiteli. Před stříháním by měl být pes vykoupán (mastná a zaprášená srst tupí strojek) a dokonale vyčesán. Pozornost je třeba věnovat především vousům, které mají tendenci snadno plstnatit. Dokonale rovněž vyčešeme nohy a závěs na břiše. Použijeme nejprve kartáč, pak hřeben s řidšími a nakonec hřeben s hustými zuby.  V okamžiku, kdy je pes perfektně vyčesán, můžeme přistoupit ke stříhání.

Nástroje na česání: kartáč a hřeben s řidšími a hustými zuby Nástroje na stříhání - budeme potřebovat pean na vytrhávání chloupků z uší (č.1), kleště na drápy (č.2), rovné nůžky (č.3 nebo 4), dvě výměnné hlavy do strojku (č.6 a 8) a strojek (č.9)


 Do strojku vložíme hlavu ponechávající délku 1mm, psa postavíme na zadní a odholíme břicho do výšky pupku a vnitřní strany stehen. Stejnou hlavou oholíme uši psa z vnitřní
i vnější strany a chlupy mezi polštářky zespoda. Můžeme rovněž zholit hřbet nosu.

Oholíme  břicho do výšky pupku Strojkem nebo nůžkami vystříháme polštářky tlapek zespoda

Následně budeme potřebovat hlavu ponechávající délku srsti 3 mm. Touto hlavou zholíme celý ocas, hřbet a boky psa, krk a temeno hlavy. Na prsou ponecháme závěs, který bude mít tvar obráceného „V“.

Hrana holení na prsou Srst pod ocasem zholíme až po hleznový kloub


Na hlavě zůstává  kromě vousů pouze ofinka, temeno je oholené. Líce psa oholíme přibližně 1 cm za koutek oka nebo ke koutku oka – od tohoto místa nasazujeme vous.

Líce oholíme cca 1 cm za koutek oka Tvar ofinky

Na koleni ponecháme závěs, který bude navazovat na závěs na břiše. Stehna oholíme s výimkou závěsu na koleni a zadní nohy zezadu zholíme od hleznového kloubu nahoru.  Zadní partii oholíme celou  (neponechává se záclonka pod ocasem jako např. u jorkšíra či kokra).
Nyní můžeme odložit strojek a pustit se do stříhání. Opatrně obstřihneme uši, ofinku zčešeme dopředu a zastříhneme do tvaru písmene „V“.  Střihem můžeme zkrátit příliš dlouhý vous tak, aby jeho délka směrem k bradě psa rostla. Obstříhneme tlapky, srst si načešeme vzhůru a nůžkami, které stavíme kolmo k podložce, ostříháme do tvaru válečku hrudní končetiny. Stejně postupujeme u končetin pánevních – zde zůstala srst pouze od hleznového kloubu dolů – ostříháme ji rovněž do tvaru válečku. Závěs na koleni sestříhneme a plynně navážeme na závěs na hrudi. Ten je nejkratší ve slabině a směrem k předním nohám se prodlužuje. Přes hřeben zkrátíme závěs na prsou – jeho délka musí být stejná jako je délka závěsu na břiše.
Na závěr zkontrolujeme délku drápů a stav zvukovodů - v případě potřeby drápy zkrátíme a srst ucpávající zvukovod vytrháme peanem.
 
Nůžkami obstříhneme uši Na břiše ponecháme závěs
Krácení srsti na koleni Stříhání srsti na patě
Přední nohy tvarujeme do válečků